Кібербулінг

КІБЕРБУЛІНГ

Останнім часом увагу дослідників привертає нова форма агресії – «кібертретирування» (cyberbullying). Це форма поведінки, яка полягає у розсиланні повідомлень агресивного та образливого характеру з використанням  Інтернету/мобільного телефону).

Іншими формами кібертретирування можуть бути дії, які мають «хакерський» характер і спрямовані на шкоду персональним комп’ютерам жертв (зламування та зміна паролю, пошкодження персональних веб-сайтів тощо).

Кібернасильство може проявлятися у різних формах:

  • Електронні листи і повідомлення з метою залякування і шантажу;
  • Поширення неправдивої інформації, чуток, пліток;
  • Злам електронної пошти та сторінки в соціальних мережах і поширення інформації, отриманої таким шляхом;
  • Використання чужих паролів для зміни профілю людей і використання інформації, яка може торкнутися почуттів інших людей;
  • Створення опитувальників, коли відвідувачам сторінки пропонується оцінити якусь людину і її якості з приниженням її гідності;
  • Розміщення та розсилка фотографій іншим людям з метою глузувань і обговорення;
  • Вимагання через електронне спілкування особистої інформації та поширення цієї інформації іншим людям;
  • Обговорення людей в публічних чатах і форумах з метою їх дискредитації, приниження, образ.

ПРОФІЛАКТИКА НЕГАТИВНИХ ПРОЯВІВ У МЕРЕЖІ ІНТЕРНЕТ

Загальні настанови батькам

  1.  Важливо відслідковувати онлайн-репутацію власної дитини (для цього час від часу здійснювати пошук  в Гуглі за ім’ям дитини).
  2. Майте власний акаунт і будьте другом своїй дитині в соціальних мережах
  3. Періодичність спілкування, певні ритуали і сімейні традиції обговорення підсумків дня чи тижня дають змогу здійснювати моніторинг проблем, в тому числі й тих, які виникають у віртуальній частині соціального світу дитини.
  4. Сліж також ознайомити дитину з правилами безпеки користування Інтернетом (не спілкуватись з незнайомцями, не повідомляти їм своє ім’я, адресу, телефон, берегти в секреті паролі тощо).
  5. Бесіди слід проводити періодично, адже медіа-імунітет, як і біологічний імунітет, не формується раз і назавжди, а потребує періодичного оновлення.

Як захиститися від кібернасильства?

  • Не діліться своєю особистою інформацією, такою як паспортні дані, адреса, номер телефону з незнайомими людьми в інтернеті;
  • Зберігайте свої паролі в таємниці і не повідомляйте їх нікому;
  • Будьте уважні, коли ви переходите за посиланнями в електронних листах, на сторінках в соціальних мережах чи на сайтах. Перевіряйте, що вони дійсно ведуть на той сайт, який ви очікували;
  • Не надсилайте свої інтимні фото малознайомим людям та не відповідайте на повідомлення з відвертим сексуальним вмістом від незнайомих чи малознайомих осіб;
  • Будьте обережні з інформацією, яку ви публікуєте в соціальних мережах. Не діліться особистою інформацією, яку можуть використовувати проти вас.;
  • Якщо Ви отримали повідомлення агресивного, принизливого, образливого чи залякувального характеру – ігноруйте їх і повідомте про це когось;
  • Ніколи не переходьте на агресивні відповіді і обмін такими повідомленнями, не залякуйте покаранням, розправою;
  • Не підтримуйте людей, які займаються активним і пасивним кібернасильством.

Поради для профілактики і подолання кібербулінгу, з якими потрібно ознайомити дітей

  1. Не поспішай вихлюпувати свій негатив у кібер-простір. Важливо домовитись із дитиною, щоб вона не відповідала на вразливі повідомлення до того, як порадиться з дорослими. Старшим дітям запропонуйте правило: перед тим, як писати і відправляти повідомлення, потрібно заспокоїтись, притишити роздратування, злість, образу, гнів. Емоції – погані порадники.
  2. У віртуальному просторі, як і в реальному, діє правило: стався і дій стосовно інших так, як хотів би, щоб ставились до тебе. Крім того, Інтернет фіксує історію, яка складається із публічних дій учасників і визначає його онлайн-репутацію – накопичений образ особистості в очах інших учасників: заплямувати її легко, виправити – важко.

3.Зберігати підтвердження факту нападів. Потрібно роз’яснити дитині: якщо її неприємно вразило якесь повідомлення чи картинка на сайті (фото, відео), правильна реакція – вимкнути екран (щоб зупинити негативний вплив, але не комп’ютер!) і негайно звернутись до батьків за порадою. Старші діти можуть зберегти чи роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитись з батьками в зручний час.

4. Можливе тимчасове блокування. Програми, що забезпечують миттєвий обмін повідомленнями, мають можливість тимчасового відключення, можна заблокувати отримання повідомлень з певних адрес, навіть змінити телефонний номер. Пауза в спілкуванні руйнує автоматизм кібербулінгу, особливо якщо він мотивований втечею булерів від нудьги і не супроводжується булінгом у реальному житті.

Якщо ви стали очевидцем кібербулінгу, існує три типи правильної поведінки:

1) виступити проти булера (дати йому зрозуміти, що його дії оцінюються вами негативно),

2) підтримати потерпілого (особисто чи в публічному віртуальному просторі висловити несхвалення),

3) повідомити дорослим про факт некоректної поведінки в кіберпросторі.

4)Зберігати підтвердження факту нападів. Потрібно роз’яснити дитині: якщо її неприємно вразило якесь повідомлення чи картинка на сайті (фото, відео), правильна реакція – вимкнути екран (щоб зупинити негативний вплив, але не комп’ютер!) і негайно звернутись до батьків за порадою. Старші діти можуть зберегти чи роздрукувати сторінку самостійно, щоб порадитись з батьками в зручний час.

5) Можливе тимчасове блокування. Програми, що забезпечують миттєвий обмін повідомленнями, мають можливість тимчасового відключення, можна заблокувати отримання повідомлень з певних адрес, навіть змінити телефонний номер. Пауза в спілкуванні руйнує автоматизм кібербулінгу, особливо якщо він мотивований втечею булерів від нудьги і не супроводжується булінгом у реальному житті.