Непросте завдання зараз стоїть перед українськими сім’ями: підтримувати себе і водночас рідну людину, яка на передовій.
Але підтримка військовослужбовця залежить від того, як його сім’я підтримує себе. Цей взаємозв’язок дає розуміння, що в першу чергу потрібно подбати про себе, і потім, з більш наповненого стану, надавати підтримку близьким.
Є кілька рекомендацій, які пригодяться при спілкуванні з рідними, які на службі:
➡При розмові важливо слухати військовослужбовця без критики чи засудження, підтримати будь-який його стан, почуття та емоції. Тобто, будьте на стороні своєї рідної людини.
➡Говорити про щось хороше та побутове. Наприклад, це може бути розповідь про похід на дачу, купівлю нових речей, про плани на майбутнє і про те, що на нього чекають вдома.
➡Запитуйте у військовослужбовця прості речі, які нагадуватимуть, що він важливий у сім’ї. Наприклад, дізнатися, як його самопочуття або як він сам.
➡Створіть свої традиції, які підтримуватимуть один одного. Можливо, це буде відправка один одному листів, написаних від руки, чи фотографій або інше.
➡Створіть маленький оберіг для своєї рідної людини та передайте їй це. Такі речі зазвичай підтримують у складні часи.
➡Дякуйте та говоріть про свою любов. Подяка навіть за дзвінок та повідомлення, дає військовослужбовцю розуміння, що це для вас важливо. А слова кохання підтримуватимуть його.
➡При спілкуванні будьте впевненими та спокійними. Військовим важливо розуміти, що у них вірять, що вірять у перемогу. Це дає силу та стійкість у період несення служби.
Якщо ж ви відчуваєте, що не вистачає сил навіть на підтримку себе і немає ідей звідки їх брати, варто проконсультуватися з фахівцем з цього питання. Адже завжди потрібно починати з себе, щоб мати можливість надати підтримку іншому.
Бережіть себе!
1. Піддаватися відчаю! Бо все мине, мине і цей стан.
2. Критикувати себе! В ситуаціях стресу ми включаємо механізми захисту і це цілком нормально для виживання.
3. Намагатися не помічати змін! Така позиція ігнорування може призвести до фатальних стратегічних помилок, краще різнопланово аналізувати реальність.
4. Займатися марнотратством! Вам можуть бути потрібні ресурси на нові потреби. Витрачати до 10 % від постійного доходу на речі, які не впливають на виживання – це буде більш-менш безпечно.
5. Руйнувати відносини! Контакти та соціальна взаємодія – це важлива умова виживання та успіху, тому руйнувати контакти – це вкрай небезпечно, особливо з рідними людьми. Варто навпаки шукати нові контакти!
6. Панікувати від фантазій! О Боже, як буде? Дійсно, знає лише Бог! А ось наші внутрішні фільми жахів – це цілком реальний стрес для психіки, тому є сенс пригальмувати гойдалку фантазій, так стане легше сприймати реальність.
7. Бути збирачем лиха! Приймати, вишукувати та колекціонувати у власній свідомості негатив і катастрофи, горе і болі – це форма деструктивного наповнення себе емоціями, але наш мозок дуже розумний, він це все сприймає і мусить перероблювати. Пошкодуйте себе, оскільки й так не легко!
8. Розраховувати лише на інших! «Запитаю, попрошу і хтось зробить» – це тимчасова тактика, бо кожний у війні на межі норми і стресу, стресу і травми. Тож якщо можна зробити самому і зберегти ресурс іншого, можливо, так і варто зробити.
9. Спиратися тільки на старий досвід! Нові умови вимагають від нас нових знань, умінь, тому розраховувати лише на те, що ми вміли, вже не працює. Тож вкладайте час у нові вміння.
10. Жити одним днем і жити невідомим майбутнім. Тут треба зберігати баланс і розуміти, що має бути чітке уявлення про те, що я маю для майбутнього вже і що мені треба; спрямовувати сили, щоб організувати безпечний простір хоча б на 6 місяців.
Ось такі прості психологічні поради варто собі нагадувати в ситуаціях нестабільності, змін та випробовувань. Усім нам витримки і віри!
©️Вікторія Назаревич